V životě každého člověka dochází čas od času ke stresovým situacím. Někdy jsou to celospolečenské události, které uvedou do stresu téměř každého. V uplynulých letech to byla epidemie covid-19, válečné konflikty, vysoká inflace, eenergetická krize… Poznali jsme to i my v Accace, a proto jsme našim zaměstnancům v rámci Klubu duševního zdraví nabídli online kurz Krizová intervence, o který byl velký zájem.
Terapeutka Michaela Zborníková nám poskytla užitečné tipy, jak bojovat se stresem hned i dlouhodobě, doma, v práci i s dětmi. Zajímá vás, co přesně zahrnuje krizová intervence, a jak na ni? Přečtěte si rozhovor s terapeutkou.
Co je to vlastně krizová intervence?
Krizová intervence obecně je soubor psychologické a sociální podpory pro lidi nacházející se v krizových životních situacích (nehoda, rozvod, vztahové problémy, úmrtí v rodině, válečný konflikt apod.).
Jaké jsou přirozené projevy člověka v krizi?
Člověk v krizi obvykle pociťuje ztrátu „pevné půdy po nohama“ – dostal se do situace, kterou už nedokáže zvládnout sám. Je to důsledek náročného období, ztráty blízké osoby nebo bydliště, psychických potíží. Projevy mohou být jak fyzického charakteru (zrychlené dýchání, zrychlený tep, pocení, nespavost, nevolnost), tak psychického charakteru (úzkosti, deprese, panika).
Proč někteří lidé zvládají krizi lépe než druzí?
Na zvládání krize mají vliv jak osobnostní predispozice, tak předchozí životní zkušenosti. Důležité jsou i vztahy a jiné druhy opory, které člověk momentálně v životě má. Soubor všech těchto opor a předchozích zkušeností má vliv na to, čemu se v psychologii říká „resilience“, tedy získaná odolnost člověka vůči krizovým a zátěžovým situacím.
4 tipy, co dělat v krizi:
Udržovat denní rutinu a řád (práce, rodina, denní činnosti).
Více odpočívat a relaxovat – nepřetěžovat se náročnými úkoly a činnostmi.
Socializovat se, vidět se s blízkými, nebýt sám.
Ventilovat emoce a zkoušet přesměrovat svoji pozornost jinam – k procházce, filmu, přátelům, rodině, sportu.
Jaké nejčastější emoce v krizi pociťujeme?
V krizi nejčastěji pociťujeme pocity bezmoci, frustrace, strachu, hněvu, zoufalství. Emoce jsou velmi silné a člověk se jimi cítí být doslova pohlcen. Důvodem je to, že v krizi jsou pro člověka ohroženy ty nejdůležitější životní hodnoty jako je stabilita, bezpečí, jistota, rodina, zdraví.
Jak se s těmito emocemi vypořádat?
V akutní fázi, kdy člověk zažívá i fyzické projevy paniky (zrychlený tep, dýchání, pocení, tíha na hrudi), je dobré zaujmout stabilizační polohu (opřít se v sedě o zeď, sednout si na postel) a koncentrovat se pouze na dýchání – tedy přesměrovat pozornost od emocí. Preventivně je dobré o zatěžujících emocích mluvit, naučit se je ventilovat – tedy plakat, vypsat se, křičet, mluvit, cokoli člověku pomáhá nehromadit tíživé emoce.
Máte nějaká konkrétní doporučení, jak se o sebe starat?
Stimulujte pozitivní myšlenky (vzpomínejte na dovolenou, hezké chvilky, oblíbená místa či situace). Denně o sebe pečujte o – dostatek spánku, relax, kvalitní jídlo. Sportujte nebo jděte na procházku (pohyb aktivuje tvorbu hormonů stimulujících pocity štěstí, odbourává stres).
Kdo je Michaela Zborníková
Terapeutka, lektorka a koučka Míša se již více než deset let se věnuje lektorování soft skills a profesnímu koučování v nadnárodních korporátech i menších firmách a zároveň se věnuje psychoterapeutické praxi. Při práci s lidmi ji nejvíce naplňuje navazování autentických vztahů, odhalování potenciálu pracovních týmů a motivace jednotlivců k osobnímu rozvoji. Věří, že život je neustálá změna a cesta nalézání toho, co člověka baví a dělá jeho život smysluplným.
Pokud se s nějakým problémem/krizí nedokážu vypořádat sám/a, co mám dělat?
Pokud máte v okolí dobrého kamaráda, či příbuzného, nebojte se říct si v prvním kroku o jeho o pomoc, ať máte oporu a někoho, kdo vám pomůže s řešením situace. V těchto případech je vhodné vyhledat odbornou pomoc – můžete se obrátit na krizové linky, centra psychiatrické pomoci nebo psychoterapeutickou pomoc. Důležité je nedávat si situaci za vinu a nevnímat ji jako vlastní selhání – všichni jsme lidé a potřebujeme občas pomoci v těžké situaci a centra odborné pomoci k tomu slouží.
Kdy je dobré vyhledat odborníka?
Pokud svoji situaci vnímáte jako zátěžovou a nevíte si rady, obraťte se na pomoc krizové intervence. Je přirozené, že obavy a strach mohou lidem bránit ve vyhledání odborné pomoci, zkuste se ale oprostit od pocitu, že někomu by váš problém mohl připadat banální nebo že jsou na tom jiné lidé mnohem hůř.
AUTOR
Janka Pacinová
Developement Director
E-mail: