Pět žen a každá jiná, generace Z, generace Y a X. Brigáda při škole, při rodičovské a také „normální“ pracovní poměr. Takový je náš týmový mix v Accace For People. Všechny jsme úplně jiné. Jedna je zaměřená na detail a preciznost. Druhá má ráda struktura a nové věci. Třetí nové trendy a sociální sítě. Čtvrtá je rychlá a moc nemusí strukturu. Pátá je zase tmelič a dokáže napsat jakýkoli text poutavě.
Nejsme kovářovy kobyly, a tak jsme si kurz MBTI typologie vyzkoušely samy na sobě. Osobnostní typ nám každé vyšel úplně jiný. Ptáte se, jak nám to může fungovat? Protože chceme. Chtění je základním pilířem pro spolupráci. Tady jsou mé tipy na to, jak pracovat s rozdílnými osobnostmi v pracovním týmu. A také pár postřehů od mých kolegyň.
Jak se rozmanitý tým vede?
- Totálně jsem se přizpůsobila rozvrhu školy 😊 Pokud máte v týmu studenty, nic jiného vám nezbude.
- Každá dělá to, v čem je dobrá a co dělat chce (aspoň tedy na 80%).
- Flexibilita není jen slovo a hodnota, ale opravdu ji žijeme.
- Pravidelně se potkáváme (i když je to online, ale musí to být rutina).
- Občas je dobré si říct, jak to chceme a kam směřujeme a co dělat nebudeme.
Jaká je přidaná hodnota rozmanitosti?
Nejspíš i vy máte tým, kde je každý jiný. Možná vám to klape „samo“, možná potřebujete poradit, jak se na sebe vzájemně naladit. Napadá vás, že by možná bylo lepší, kdyby všichni byli stejní? Na stejné vlně? Podle nás se rozmanitost rozhodně vyplatí. Jaká je její přídaná hodnota?
- Vždy je to diskuze.
- Bez respektu to nejde.
- Angažovaní lidé.
- Buduje se důvěra a podora jakéhokoli názoru.
Jak to vidí Kristýna (INFJ)
„Jsem velmi uzavřený člověk, který má však hodně nápadů a je hodně kreativní. Bohužel se nedokážu hned otevřít a tyto nápady někomu říkat – vždy si přijdu, že spíše otravuji. Holky v týmu mi však daly dostatek prostoru na to, abych si na vše zvykla. Vždy mi dají prostor něco říct, protože ví, že sama od sebe něco řeknu jen velmi zřídka. Díky tomu všemu se v týmu cítím opravdu báječně a nebojím se své nápady sdílet. Všechny navzájem respektujeme způsob práce, který vyhovuje každé z nás, i když to máme každá jinak. Výsledkem tohoto respektování se navzájem je to, že tým funguje, šlape, spolupracuje a všechny do toho jdeme po hlavě.“
Jak to vidí Lenka (ENFP)
„Vztahy a lidi jsou pro mě na prvním místě. Proto si opravdu vážím toho, že jsem součástí týmu, který šlape, protože chce. Vycházíme si vstříc a říkáme si vše narovinu (ale slušně). Respektujeme se takové, jaké jsme. Nikdo po mně nechce, abych byla super organizovaná, naopak mě holky podporují v generování nových nápadů (a ty organizovanější typy je pak dotahují do zdárného konce).“
Jak to vidí Simona (ISFJ)
„Mám ráda, když jde vše tak, jak se naplánovalo, a potrpím si na detailech. Na okolí mohu působit jako puntičkář anebo šťoura. Z toho důvodu je pro mě velmi osvobozující, že o sobě v týmu všechny víme, jaké jsme, a umíme naše specifika využít v celkový prospěch. Nesetkávám se s tím, že by se některá z kolegyň pozastavovala nad tím, proč něco tak pitvám, ale naopak se na mě obracejí s prosbou o pomoc v oblastech, kde toho můžeme využít. A platí to i naopak. Nesnažím se řešit věci, které kolegyně zvládnou lépe, rychleji, a navíc pro ně bude taková práce radost. Vím, na koho se obrátit a požádat o pomoc. Díky tomu náš tým skvěle šlape a každá z nás dělá to, v čem je skvělá a je to její přirozenost.“
Jak to vidí Zuzana (INFJ)
„Navzdory introvertním znakům, které odpovídají mému typu dle MBTI, se ve mně občas probudí extrovert, který překypuje nápady a myšlenkami. Kolegyně mi dávají prostor je nejen vyjádřit, ale i realizovat a otestovat, čehož si nesmírně cením. Když jsou mé návrhy úspěšné, stavíme na nich, uvádíme je do praxe a něco pěkného spolu budujeme. Je to jeden z důvodů, proč mě moje práce naplňuje, a myslím si, že to tak máme podobně všechny.“
Co je to MBTI typologie?
MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) je jedna z osobnostních typologií. Vychází z vrozených preferencí a jejich pochopení. Přináší možnost vlastního rozvoje a zároveň funguje jako nástroj k efektivnější komunikaci v soukromém i pracovním životě.
Typologie MBTI rozlišuje 16 osobnostích typů na základě 4 kategorií a jejich kombinací:
- čerpání energie: extrovert (E) vs. introvert (I)
- získávání informací: smysly (S) vs. intuicí (N)
- rozhodování: myšlení (T) vs. pocity (F)
- organizace prostředí: usuzování (J) vs. vnímání (P)
Pro manažery je MBTI typologie skvělý nástroj pro budování špičkového týmu. Může velmi dobře pomoct při každodenní práci s týmem a také členům týmu v posílení vzájemnosti nebo lepší komunikaci a spolupráci.
AUTOR
Janka Pacinová
Ředitelka rozvoje
E-mail: