• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Email: for-people@accace.com

Tel.: +420 702 297 851

Kontaktujte nás Odebírejte novinky

Accace for People

  • O nás
    • Kdo jsme
    • Proč to děláme
    • Náš tým
    • Reference
  • Open book management
    • Co je OBM
    • Principy OBM
    • OBM workshopy
  • Firemní vzdělávání
    • Vzdělávací programy
    • Školení soft skills
    • Koučink a mentoring
  • Nejbližší akce
  • E-booky
  • Blog

Jak se vyrovnávat se změnami? Třeba i s tou koronavirovou…

14 Dub 2020

Každá změna, ať ta, kterou chceme a žádáme, tak i ta, kterou nechceme, anebo se v ní octneme bez našeho přičinění, má svůj průběh. Situace, kterou nyní procházíme v souvislosti s pandemií, se nás dotkla nečekaně a všech. Nikdo z nás nevěděl, co všechno se bude dít a jakým směrem se bude situace vyvíjet.
Jedno je ale jisté i v této nejisté době: všechny změny, i ta současná, mají podobný průběh.

Pojďme se tedy podívat, jak taková změna probíhá, jaké má fáze a návaznosti. Věřím, že následující informace budou pro vás zajímavé a přínosné, protože i na neočekávané změny se můžete částečně připravit tím, že budete dopředu vědět, jak proces změn probíhá.

krize koronavirus

Začátky euforie

Na začátku nové situace přichází její první fáze – fáze euforie. To platí i v případě, kdy je přicházející změna nechtěná. Důvodem euforie může být třeba to, že od změny očekáváme zlepšení situace. V případě situace kolem koronaviru to může být vymýcení viru, uzdravení, obnovení našeho běžného života. Většinou ale vůbec netušíme, co nás na cestě k očekávanému cíli a výsledku čeká. Naše nevědomost a euforie způsobí, že napneme své síly a jsme přesvědčeni o tom, že proces změny lehce zvládneme.

Pak přijde „facka“

Po počáteční fázi euforie dochází ke ztrátě iluzí, které jsme měli na začátku. Vrší se neočekávané problémy a zjišťujeme, že změna neprobíhá tak, jak jsme si představovali. Často pociťujeme nechuť, frustraci a někdy začneme probíhající změnu nenávidět. Dostáváme se do fáze odporu/deziluze.

Co jste po počátečních chvílích nouzové stavu (ve spojení s koronavirem) pociťovali vy? Co se vám honilo hlavou a o čem jste přemýšleli? Pokud jste zůstali doma s dětmi, které přestaly chodit do školy, a zároveň jste museli pracovat, mohli jste se v prvních dnech nouzového stavu ocitnout ve velkém zmatku. Mohli jste pociťovat strach o vaši finanční situaci, vaše podnikání a práci. A mohly u vás vyvstat i další obavy, např. o vaše blízké a vaše zdraví.

Z velké nejistoty a vidiny možných problémů jste velmi pravděpodobně pociťovali stres, který následně vedl až ke změnám vašeho chování: nervozitě, podrážděnosti, určitým formám agrese nebo až k nenávisti ke vzniklé situaci.

faze zmeny

Klesáme hlouběji a ještě hloub

Fáze deziluze vás vedla po pomyslné cestě probíhající změny stále hlouběji. Klesli jste na „dno“, a najednou jste nevěděli kudy kam, měli jste pocit, že jste ztraceni. Této fázi se říká slzavé údolí. Slzavé proto, že lidé mají pocit, že nová situace, kterou prožívají, nemá konce. Nevidí světlo na konci tunelu, jsou nešťastní, frustrovaní a nejraději by vše vzdali.

Pravdou je, že v tomto období často dochází k tomu, že lidé končí na svých cestách, po kterých jdou. Končí, protože jim docházejí síly a mají pocit, že situaci nezvládají. Chybí jim dovednosti, znalosti a nevědí, jak přicházející problémy řešit a jak pokračovat. Postrádají nadhled, jsou příliš ponořeni do problémů, ve kterých se ocitají, a pro stromy nevidí les.

Teď je důležité, abyste si něco zapamatovali. Slzavé údolí je naprosto normální a ať se vám to líbí nebo ne, je nedílnou součástí každé změny. Dokonce i té, pro kterou jste se sami rozhodli či se v budoucnu, v době „post-virové“, rozhodnete.

Do slzavého údolí se dostáváme proto, že na začátku procesu změny málokdo z nás tuší, co nás po cestě potká, a často nejsme připraveni na nesnáze a překážky, které budeme muset překonávat. Jenže nesnáze, překážky a neočekávané situace přijdou vždycky. Proto je dobré s nimi počítat, a to i přesto, že nevíme, jak velké budou. Samotné povědomí o potenciálních překážkách vám usnadní a často zkrátí budoucí pobyt v slzavém údolí.

Pokud jste nyní v slzavém údolí vy, vaši zaměstnanci nebo kolegové, mám pro vás dobrou zprávu. Každé slzavé údolí jednou skončí. Pokud se v něm nacházíte, netlačte na sebe ani lidi kolem, protože tlak nic dobrého nepřináší. A hlavně nemějte špatný pocit z toho, že jste se v slzavém údolí ocitli. Spíše mějte na paměti, že slzavé údolí je přirozenou součástí probíhajících změn.

Je čas odrazit se ode dna

Pokud jste trochu trpěliví a jen tak se nevzdáváte, přinese vám pobyt v slzavém údolí jednu užitečnou dovednost. Tou je, že se v něm postupně naučíte pohybovat. Dostanete se pak do další fáze, které se říká fáze učení.

Fáze učení vás vyvede ze slzavého údolí nahoru na kopec. Učíte se nové věci, zlepšujete se, jste schopni dělat více, jinak a lépe. V této fázi je dobré nemít na sebe příliš vysoké nároky, abyste pod jejich tíhou nespadli zpět dolů. V této fázi je velmi důležité si klást menší a krátkodobé cíle, kterých snadno dosáhnete. Každý malý dosažený cíl se rovná malému vítězství, a tím i úspěchu. Vítězství a úspěch přinášejí uspokojení a motivují vás k cestě vzhůru.

Sladká odměna na závěr

Postupným učením a zlepšováním se dostanete do poslední fáze celé změny, do fáze výkonu. V této fázi se dostanete na vyšší úroveň, než na jaké jste byli na počátku procesu přicházející změny. Zde můžete na sebe i ostatní klást daleko vyšší nároky a také stanovovat dlouhodobější cíle, protože jste se už naučili mnoho nových dovedností, získali jste jistotu, přehled, nadhled a celkově se daleko lépe v nové situaci orientujete.

Když se nyní podíváte na celou křivku – cestu, kterou jsme si tu společně prošli, vidíte v ní nějakou paralelu s vaší dřívější zkušeností? Věřím, že ano.

Jistota v nejistotě

Je důležité si uvědomit, že všechny zmiňované fáze změny vás potkají vždy.

Všichni jsme teď v situaci, kdy procházíme mohutnou změnou. Ale další nás ještě čekají. Až se život vrátí zpět do normálních kolejí, budeme muset hledat nové cesty, jak se přizpůsobit, jak něco napravit, vytvořit nové postupy, přístupy, protože ty staré v novém prostředí nemusí fungovat jako dřív. Tzn., že začnete sami řídit nové/jiné změny, které budou mít průběh úplně stejný.

Co je rozdílné u každého z nás, je délka cesty z hlediska času, intenzita euforie, hloubka slzavého údolí a výška závěrečného stoupání. Každý spadneme různě hluboko a pobudeme si v slzavém údolí různě dlouho. I fáze učení bude u každého jinak dlouhá a efektivní. Jedno je ale jisté, pokud vydržíme, fáze výkonu přijde.

Nadhled, uvědomění, uklidnění

Věřím, že vám tento článek přinesl nové a zajímavé informace, přispěl k vašemu pochopení průběhu změn, dal vám nadhled, uvědomění, možná i uklidnění, a že vám pomůže zvládnout nejen současnou koronavirovou krizi, ale i všechny následující změny, které vám život přinese.

AUTOR

Petra Šimková
Lektorka | Koučka | Facilitátorka workshopů
E-mail: for-people@accace.com

Seznamte se s lidmi z Accace for People: Jana a Martin

on 11 února 2021
Celý článek

Nebojte se rozmanitosti v týmu

on 25 ledna 2021
Celý článek

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!

on 17 prosince 2020
Celý článek

Nemusím jen proto, že můžu. Jak si nastavit limity v době koronové

on 16 prosince 2020
Celý článek

Úsměv pod rouškou tajemství

on 19 listopadu 2020
Celý článek

Seznamte se s lidmi z Accace for People: Romana

on 30 října 2020
Celý článek

Co vás dělá v práci šťastnými? Víme to!

on 08 října 2020
Celý článek

Seznamte se s lidmi z Accace for People: Hanka

on 29 září 2020
Celý článek

Open book management v Accace – jak to děláme u nás

on 23 září 2020
Celý článek

Všichni chceme větší flexibilitu a volnost | Rozhovor

on 22 září 2020
Celý článek

Jak se žije lektorům v době koronavirové | Interview

on 11 září 2020
Celý článek

Buďte pokorní, nic není jisté | Interview

on 08 září 2020
Celý článek

Julian Gerhart: Mentor udělá chyby za vás | Rozhovor

on 31 července 2020
Celý článek

Hledá se mentee | Výzva

on 31 července 2020
Celý článek

Seznamte se s lidmi z Accace For People: Marcela

on 29 července 2020
Celý článek

Myšlení zaměřené na řešení

on 20 července 2020
Celý článek

Vzděláváte zaměstnance efektivně? Změřte to!

on 07 července 2020
Celý článek

7 kroků efektivního rozhodování

on 03 července 2020
Celý článek

Objevte nejlepší motivaci pro váš projektový tým!

on 24 června 2020
Celý článek

Najděte správnou cestu, jak rozvíjet kolegy

on 23 června 2020
Celý článek

Primary Sidebar

<< Zpět na blog
Potřebujeme pouze váš email

Footer

Accace Česká republika

Accace Outsourcing s.r.o.

PRAHA | Hvězdova 1716/2b, 140 00 Praha 4
BRNO | Vídeňská 995/63, 639 00 Brno

OSTRAVA | 1. máje 2673/3, 709 00 Ostrava

IČ: 28950321 | DIČ: CZ28950321

Kontaktujte nás!

Email: for-people@accace.com
+420 702 297 851


LinkedIn Facebook


Accace For People

Firmám i jednotlivcům přinášíme otevřenou diskuzi o firemní kultuře, inspiraci principy Open book managementu, koncepční vzdělávací programy a školení v oblasti osobního rozvoje. Věříme, že zdravá firemní kultura a otevřená komunikace je základ úspěchu každé společnosti. Jsme součástí rodiny Accace – inovativního poskytovatele komplexních poradenských a outsourcingových služeb. Vše, s čím vám můžeme pomoci, jsme si vyzkoušeli sami na sobě.

Accace Group

Accace jsme zakládali v roce 2006 jako lokální účetní firmu s 34 zaměstnanci. Již v počátcích podnikání jsme zaznamenali potřebu klientů mít jejich mezinárodní procesy zastřešeny jedním poskytovatelem služeb, což nasměrovalo naše další kroky. Po téměř 15 letech na trhu jsme vyrostli v inovativního poskytovatele komplexních poradenských a BPO služeb. Zaměstnáváme vice než 600 profesionálů a máme přes 2 000 klientů po celém světě.

Další informace najdete na www.accace.com

© Accace všechna práva vyhrazena  |  Odmítnutí odpovědnosti |  Politika cookies  |  Ochrana osobních údajů |  Prohlášení ke GDPR

Buďte v obraze

Zajímá vás open-book management, firemní vzdělávání, osobní rozvoj a soft skills? Nechejte nám váš e-mail a my vám budeme posílat pozvánky na aktuální školení a workshopy, upozornění na nové články na našem blogu a další novinky z Accace for People.

Stačí napsat váš e-mail zde:

Potřebujeme pouze váš email

S vašimi osobními údaji nakládáme v souladu se zásadami Ochrany osobních údajů a Prohlášení ke GDPR.

Tato stránka používá cookies. Více o cookies.