Marcela Hirš vede oblíbené workshopy MBTI typologie, které pomáhají lidem s komunikací jak v pracovním, tak v osobním životě. V rozhovoru jsme se jí zeptali, proč zrovna MBTI je její srdcovkou, jestli je lepší mít jednolitý nebo rozmanitý tým a na mnoho dalších věcí.
Proč si myslíš, že je vhodné při práci s lidmi používat osobnostní typologii? Není možné spolehnout se na vlastní „nos na lidi“?
To, co se nám přirozeně stává, je, že se na svět díváme „svýma očima“- posuzujeme situace a chování lidí podle našeho nastavení, preferencí – přes jakýsi náš osobní filtr, který může celé naše vnímání dosti zkreslit. Pokud to nastavení má někdo stejně jako my, tak si s ním přirozeně velmi dobře rozumíme. Pokud to má jinak, tak pak můžou vznikat třecí plochy, komunikační bariéry, a dokonce i konflikty. A často díky tomu děláme rychlý úsudek o tom, jak kdo funguje. Tady nám můžou právě osobnostní typologie pomoct. Vnímám je jako nástroj, který nám pomáhá uvědomit si existenci různosti a pomáhá nám „otevřít oči“, že svět není jen takový, jak ho vnímám já. Poskytuje nám vlastně takový „návod“ jak na to. Mé vnímání práce s osobnostními typy není o „nálepkování“, že mi vyjde nějaký profil a toho se budu řídit, ale především o uvědomění si různosti a najití společného jazyka s těmi, kteří fungují jinak než já. Zároveň nám pomáhají najít cestu, jak toho nejlépe využít pro rozvoj našeho potenciálu. A to nejen u stavění silných fungujících týmů, ale také pro svůj osobní život.
Existuje více typů osobnostních typologií, používaných v HR. Proč ti učarovala zrovna MBTI typologie?
Je to skvělý nástroj pro uvědomění si různosti a poznání sama sebe a našich preferencí, na kterých můžeme stavět. Každý z nás je individualita a i 2 lidé se stejným osobnostním typem nejsou stejní. Tato typologie nám dává jakési vodítko pro fungování s ostatními. Vodítko, jakým jazykem se s daným člověkem bavit, tak aby nás poslouchal nebo třeba správně pochopil. Tato typologie nijak nehodnotí, jestli je jeden typ lepší než druhý, jen nám ukazuje principy, na jakých jednotlivé typy funguji a co preferují. Je jednoduše vysvětlitelná, jednoduše použitelná v praxi a za těch 7 let, co s ní pracuji, jsme si s účastníky mých workshopů ověřili, že funguje, a to jak doma, tak i v práci.
Kdo je Marcela Hirš
Je chytré MBTI typologii používat už při náboru a sestavování týmů, nebo je lepší pracovat „s tím, co mám“ – tedy naučit se mezi sebou vycházet navzdory rozdílným přístupům?
Důležité je umět zkombinovat obojí. Co se týmu týká, tak nejlepší výsledky vychází z rozmanitosti. Přináší to s sebou samozřejmě větší komplikace s fungováním a vzájemným vycházením lidí, ale pokud lidé vnímají různost jako výhodu a umí s ní pracovat, tak se dějí zázraky. Při práci se stávajícím týmem je důležité, aby se jednotlivé činnosti přeskupily tak, aby je mohli dělat ti, kterým je to nejvíce přirozené, a ti pak dodají nejvyšší hodnotu s největší lehkostí. Agenda, ale i samotné týmy se v čase mění podle firemních potřeb, a proto je vždy při náboru nového člověka důležité se na tým podívat jako celek tak, jako bychom ho stavěli znovu – na to, jestli můžu nějaké činnosti přerozdělit mezi někoho, kdo už v týmu je a koho by bavily. Zároveň je to příležitost se také některých aktivit vzdát. Tady nám typologie může pomoci k sestavení profilu kandidáta, kterého do týmu opravdu potřebuji. Takového, který by podpořil nejlépe to, co má tým aktuálně dodat. Je skvělým pomocníkem pro ujasnění si toho, koho vlastně do týmu hledám, abychom pokryli vše, co potřebujeme. I na stejnou pozici mohu v čase hledat malinko jiný profil kandidáta – například nejprve potřebuji někoho, kdo nastaví novou vizi a přinese nové nápady, časem ale už upřednostním někoho, kdo zavedenou agendu vede a nastavené procesy už jen udržuje.
Co je to MBTI typologie
MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) je jedna z osobnostních typologií. Vychází z vrozených preferencí a jejich pochopení. Přináší možnost vlastního rozvoje a zároveň funguje jako nástroj k efektivnější komunikaci v soukromém i pracovním životě. Typologie MBTI rozlišuje 16 osobnostích typů na základě 4 kategorií a jejich kombinací:
- čerpání energie: extrovert (E) vs. introvert (I)
- získávání informací: smysly (S) vs. intuicí (N)
- rozhodování: myšlení (T) vs. pocity (F)
- organizace prostředí: usuzování (J) vs. vnímání (P)
Jsou nějaké typy, které se v práci nesnesou, nemůžou vedle sebe existovat, nebo je to vždy jen o přístupu?
Jsou určité kombinace, kterým to v práci i osobním životě „skřípe“ trošku víc. Pokud ale vím, jak funguji já, a zároveň si uvědomuji, jak to mají ostatní, tak místo toho, abych v té spolupráci/komunikaci viděla problém a těžkosti, tak v tom mohu najít krásnou příležitost pro svůj osobní růst a rozvoj. Celé je to o správném vnímání různosti a umění s ní pracovat. A právě na to se na workshopech primárně zaměřujeme.
Komu bys workshop vyloženě doporučila a kdo by se mu měl určitě vyhnout?
Ráda bych na něm přivítala všechny, kteří chtějí poznat sami sebe a zkvalitnit komunikaci a fungování s ostatními. Žádné omezení ani limity nejsou! Workshop je hodně praktický a zaměřený nejen na pracovní, ale i na osobní život, takže každý si v něm najde to, co zrovna potřebuje. Ať už je to manažer, člen týmu, student nebo třeba maminka na mateřské dovolené.
AUTOR
Lenka Smyčková
Marketingová specialistka
E-mail: