Na Apríla jsme si uskutečnili sen a uspořádali online konferenci Tři příběhy firem, které staví svou kulturu na lidech. Konference se nesla v uvolněném duchu a byla nabitá postřehy, zajímavostmi a tipy od tří firem – domovského Accace, slovenské IT firmy Aston ITM a pojišťovny Direct. Nestihli jste se zúčastnit? Přečtěte si alespoň shrnutí toho, co na akci zaznělo.
Hana Matějková Fabíková, SocioRating Institute
Sociorating Institute měří sociální vitalitu ve společnostech a nedívá se na firmu primárně jako na ekonomický systém, ale systém primárně sociální. Hanka mluvila především o důležitosti měření dát ve firmách – aby firmy věděly, jak si stojí, třeba i na poli firemní kultury.
Z dat vyplývá, že při dotazu „vyberte maximálně 3 důvody, proč dnes pracujete ve společnosti“ lidé volí vždy na první místo vztahy s kolegy a atmosféru na pracovišti. Na druhém místě je zajímavá práce a třetí místo obsazuje odborný růst.
Janka Pacinová, Accace & Accace For People
Otevřená firemní kultura, nebo chcete-li Open Book Management, byl pro některé účastníky novým tématem. Proto jsme se na začátek zeptali, co si pod tímto pojmem představí. Jejich odppvědi můžete vidět níže:
Janka dále pokračovala ve vysvětlení 7 principů OBM, které v Accace Outsourcing aplikovali a implementovali. Zdůraznila, že při implementaci je nejdůležitější se ujistit, jestli všichni zaměstnanci chápou jednotlivé principy, a podložit je cíli, které bude uchopitelné jak pro společnost, tak pro jednotlivce. To, že jsou principy v kruhu, není náhoda, jakákoli změna v řízení firmy je nikdy nekončící proces.
Jaroslav Rybák, Aston ITM
Jaro s námi sdílel několik zajímavých publikací, které je inspirovaly k budováni svobodné firmy. O některé z nich se s vámi podělíme:
- Štěstí doručeno od zakladatele firmy Zappos Tony Hsieh – příběh firmy, která vytváří nejprve štěstí, pak peníze.
- Svoboda v práci. Jak nechat zaměstnance dělat, co chtějí, a tím zvýšit produktivitu, zisk a růst.
- Atomové návyky.
- Myšlení rychlé a pomalé.
Dále Jaro sdílel několik praktických příkladů z fungování svobodné firmy, jako třeba, že každý člověk ve firmě má svého kmotra, se kterým může kdykoli a cokoli řešit.
Co konkrétního principy svobodné firmy Astonu přinesly?
- společné rozhodování,
- firemní bar 😊
- zodpovědnost jednotlivce a skupiny.
Václav Černý a Nela Maťašeje, Direct
Hned první slide pojišťovny Direct nabídl možnost přemýšlet: „Manažeři a zaměstnanci u nás šťastní nebudou…“ Vašek mluvil o obrácené organizační struktuře, kde manažeři jsou podporovatelé a zaměstnanci jsou členové týmu. V organizační struktuře Directu jsou na první místě lidé z první linie, ne management – ten se stal trvalým podporovatelem. Takto nastavená firemní kultura stojí na partnerství, důvěře, osobní zodpovědností a autonomii.
Za zmínku rozhodně stojí definovaní si vlastního poselství ve firmě. Direct buduje takovou firemní kulturu, která má angažovanost v DNA. „Nečekejte, že firma něco za vás udělá, pokud chcete a můžete, udělejte to sami….“ I tato slova zazněla od Nely a Vaška.
Nestihli jste naši online konferenci? Nezoufejte, už plánujeme další 🙂
AUTOR
Janka Pacinová
Ředitelka rozvoje
E-mail: