Než naše vzdělávací programy vypustíme do světa, vždy je nejprve prověříme u nás v Accace. Nejinak tomu je s Klubem duševního zdraví, který v Accace Outsourcing s.r.o. běží už rok. Účast v klubu je dobrovolná a můžou se zapojit úplně všichni – junior účetní, manažeři, recepční, maminky na rodičovské… Prostě každý, kdo chce pečovat o své duševní zdraví. To totiž považujeme v Accace za zcela zásadní. Zakládáme si na dobrých vztazích mezi kolegy navzájem a samozřejmě vůči našim klientům. A kdo chce být v pohodě s ostatními, musí být nejdříve v souladu sám se sebou.
Součástí Klubu jsou především pravidelná online setkání s terapeuty – ta jsou věnována obecným tématům, s možností anonymních dotazů, aby se všichni cítili komfortně. Kdo potřebuje řešit své potíže více do hloubky, jeden na jednoho, může využít slevu, kterou máme nasmlouvanou v Terapii.
Účast v Klubu: Až polovina zaměstnanců
Úvodní setkání Klubu duševního zdraví se konalo na podzim v roce 2021, v další covidové vlně, a to byl jeden z důvodů, proč zaměstnanci Klub uvítali. Nemálo jich využilo i individuální terapie, po určitou dobu byla kolegům k dispozici i naše interní koučka na 1 hodinu týdně zdarma.
Každého online setkání se zúčastní obvykle asi třetina našich zaměstnanců. Setkání formou moderované diskuse trvá 90 minut na platformě Microsoft Teams. Pro anonymní ankety a dotazy využíváme nástroj Mentimeter. Sezení nahráváme a záznam je poté k dispozici i těm, kteří v daný termín neměli čas. Účastníkům posíláme dotazník na zpětnou vazbu, abychom se s každým dalším termínem mohli zlepšovat.
Zpětná vazba od účastníků
„Terapeutka jako vždy skvělá a její přístup považuji za profesionální. S problémy a situacemi, které dnes byly hlavním tématem, se setkávám denně se svou klientelou.“
„Je neuvěřitelné, jak je vše propletené, a je to hodně silné téma. Co použiji v praxi, to si musím ještě rozmyslet, protože všechny informace ještě teď nějak zpracovávám.“
„Velice se mi líbilo, že školení nebylo jen o přednášce a poslouchání, ale že jsme se i aktivně zapojili. Ať už jen při představování si sebe sama v dětském věku nebo vyplňováním na menti.com.“
Setkání s terapeuty: Témata si volí lidé
První témata byla daná, o následujících už rozhodují především sami zaměstnanci. Takže na úvod jsme se věnovali tomu, co to je duševní zdraví, co je stres, úzkost, deprese, jaká existují duševní onemocnění, co dělat pro sebe a pro naše blízké. Naučili jsme se různé techniky, jak o sebe pečovat. Na Vánoce jsme se „ohřáli“ s Petrou s Bali – setkání bylo věnované nejen tématu sebepoznání, ale také jsme se zajímali, jak se žije na exotickém ostrově.
Když Rusko napadlo Ukrajinu, byl to pro nás všechny šok. Zařadili jsme proto mimořádně témata krizové intervence – a nabídli jsme ho i kolegům z ostatních českých a slovenských poboček. Bavili jsme se třeba o tom, jak mluvit o válce s dětmi. Kolegy zajímalo také to, jak bojovat s pocity viny – že nepomáhají dost nebo že se mají tak dobře, když o kus dál zuří válka.
Nejspíš proto, že drtivá většina našich zaměstnanců jsou ženy, je u nás velmi oblíbené téma vztahů. Tomu jsme věnovali poslední tři setkání a budeme určitě pokračovat. Poznali jsme totiž, že i v práci jsme pořád všichni především lidé a mluvit jen o práci nikoho nebaví. A ani to není zdravé.
Jakým oblastem jsme se zatím věnovali
- Duševní nemoci, základní rozdělení a fakta.
- Kolo života, pohled na svůj život.
- Úzkosti, deprese, vyhoření.
- Vánoční setkání s Petrou z Bali.
- Krizová intervence.
- Vztahové vzorce.
- Destruktivní vztahy.
- Zvládání vzteku, pasivní agrese a manipulace.
Co plánujeme dál
- O letních prázdninách má Klub duševního zdraví pauzu, posíláme online dotazník na ukotvení nových témat a zpětnou vazbu.
- Další sezení budou probíhat každý měsíc do konce roku vždy na základě potřeb našich zaměstnanců.
- Na prosinec už máme domluvené speciální překvapení v podobě zajímavého hosta.
AUTOR
Lenka Smyčková
Marketingový specialista
E-mail: