Julian Gerhart je jedním z 30 úspěšných Slováků pod 30 let podle žebříčku časopisu Forbes. Založil obdivovaný projekt Zmudri.sk, který pomáhá studentům i učitelům. Tento neziskový projekt zaujal zakladatele Accace a TULIP Jiřího Majera, který se rozhodl věnovat Julianovi čas jako mentor.
Zajímá vás, k čemu je mentoring dobrý? Přečtěte si rozhovor s Julianem a zjistěte, jestli byste svého mentora nechtěli mít také vy.
V naší výzvě Hledá se mentee chceme najít další mladé podnikavé lidi se zajímavými projekty. Nabízíme jim proto bezplatný mentoring.

Juliane, proč sis vybral Jirku jako svého mentora?
Jirku jsem měl možnost nejdřív potkat na různých akcích. Velmi mě oslovil jeho osobní přístup k lidem, velká ochota aktivně naslouchat a zároveň sdílet osobní zkušenosti, které nasbíral jako CEO velké a úspěšné firmy. Kombinace těchto dovedností je podle mě ideální pro mentora, proto jsem se rozhodl na Jiřího obrátit s touto prosbou.
Proč právě mentoring?
Při rozjíždění vlastního projektu nebo byznysu narážíte na velké množství překážek, které už před vámi jiní zdolali. Když nechcete opakovat stejné chyby, je dobré se poradit s někým zkušenějším, kdo už ty chyby „udělal za vás“.
Co je pro tebe ve spolupráci mentor a mentorovaný důležité?
Absolutním základem pro dobře fungující spolupráci je vzájemná důvěra a diskrétnost. Bez toho si spolupráci nedokážu představit. Potom je to příprava na obou stranách. Mně třeba pomáhá, když si předem definuji agendu našeho setkání a obeznámím s ní svého mentora. Oba máme možnost se na setkání předem připravit a přijít na ně už s relevantními vstupy. V neposlední řadě je to pak vzájemné aktivní naslouchání. Myslím, že takový vztah je vzájemně obohacující a aktivní naslouchání této spolupráci velmi pomáhá.
Čeho chceš mentoringem dosáhnout?
Pro mě je nejdůležitější diskuze o aktuálních potřebách a dilematech, které právě ve své organizaci řeším. To nakonec má vést k tomu, abych ji vedl lépe a zvyšoval její pozitivní dopad na společnost.
Máš nějaký tip pro účastníky našeho mentoringového programu?
V první řadě z mentoringu určitě nemějte strach. To, že máte o mnoho méně zkušeností než mentor, neznamená, že vaše spolupráce nemůže být vzájemně prospěšná. Na druhé straně nezapomeňte přistupovat ke spolupráci s maximální zodpovědností, choďte na setkání připraveni. Mentor obětuje svůj drahocenný čas, aby vám mohl pomoci.

Julian Gerhart
Julian studoval Marketing Communication na Aarhus University v Dánsku a McMaster University v Kanadě. V rámci studia se setkal se zajímavými inovativními přístupy v online vzdělávání. Ty ho inspirovaly k tomu, aby se vrátil na Slovensko a pokusil se rozjet podobnou iniciativu, aby pomohl slovenskému školství a učitelům.
Spolu s pěti mladými lidmi založil neziskový vzdělávací projekt Zmudri.sk, který prostřednictvím krátkých online videokurzů pomáhá mladým lidem připravit se lépe na „reálný život“.
AUTOR
Lenka Smyčková
Marketingová specialistka
E-mail: lenka.smyckova@accace.com