Pokud čtete tento článek se záměrem zachránit nějaký váš konkrétní projekt, gratuluji, právě jste úspěšně zvládli první krok, uvědomili jste si, že s vaším projektem není něco v pořádku. Divili byste se, kolik projektů dokáže tiše, nenápadně, ale velmi nákladně umírat, aniž by si toho kdokoli všimnul.
Důvodů může být spousta, nás by měl ale v první fázi resuscitace zajímat pouze jeden – stojíme pořád o výsledek projektu? Pokud se projekt táhne a lidé o něj pomalu ztrácejí zájem, může to být známka i toho, že jeho původní cíle už nejsou tak aktuální, žádoucí a potřebné jako na začátku. Nebojte se otevřeně zeptat všech zainteresovaných jaký je jejich názor, možná se setkáte s úlevou, že to někdo řekl nahlas a pojmenoval. V tom případě je namístě důstojně se s projektem rozloučit a uvolnit všechny pozůstalé pro nějakou smysluplnější práci.

Pokud ale zjistíte, že by projekt bylo pořád skvělé dokončit, jenom se to prostě nějak nedaří a nápadně připomíná Sisyfovu kouli, pak je resuscitace rozhodně na místě. Nejprve je potřeba zjistit, kde skutečně jsme a co jsou naše překážky. V této fázi budeme asi trochu běhat od týmu k týmu a shánět vodu pro projekt, který leží v komoře s nohama nahoře. Neslibuji vám, že po této túře získáte dost vody na záchranu, to byste měli velké štěstí, ale pokud budete dobře naslouchat, odnesete si dlouhý seznam překážek, rizik a předpokladů a to bude váš poklad, který časem za tu vodu vyměníte.
Zřejmě si také odnesete dojem, že lidé jsou frustrovaní, vyhořelí a nevěří ve výsledek. Prosím, hlavně jim nedávejte naději. Dostali jí už tolik, že by pro další těžko hledali volné místo, hlavně pod těmi planými už police praskají. Raději jim dejte něco hmatatelnějšího, např. informaci, kterou už dlouho žádali, licenci, kterou potřebují, nebo řešení nějakého konkrétního problému. Cokoli i nepatrného, ale hlavně rychle, aby pochopili, že se opravdu začíná něco dít a myslíte to vážně. Váš dlouhý seznam vám určitě dobře napoví, zvláště když začnete propojovat týmy a probírat ho s nimi společně.
A je to, tep naskočil a projekt znovu ožívá. To vy jste mu vdechli život, to vy jste tvůrci projektu. Není to vzrušující?
AUTOR
Jana Dolečková
Projektový manažer
E-mail: jana.doleckova@accace.com